Dekoracje ogrodowe – które koniecznie muszą się znaleźć w ogrodzie?

dekoracje ogrodowe

Ogród to nie tylko trawnik, kwiatowe rabaty i grządki z warzywami. To także miejsce, w którym swoje zastosowanie znajdą dekoracje ogrodowe. Część z nich wpływa na funkcjonalność ogrodu oraz jego użyteczność. Niektóre posiadają jedynie funkcję dekoracyjną. Na jakie elementy wyposażenia ogrodu warto się zdecydować?

Początek wiosny – najlepszy czas na planowanie zakupów do ogrodu

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co widać nie tylko po tym, że coraz częściej trafiają się słoneczne dni, ale także po ogrodowym asortymencie, który już zaczyna się pojawiać w sklepach. Znacznie częściej, przechadzając się po wielkopowierzchniowych sklepach, możemy natknąć się na ziemię ogrodową oraz akcesoria do pielęgnacji roślin. W sklepach branżowych w wystawie na zewnątrz można już spotkać drzewka owocowe i inne rośliny. Wszystko więc wskazuje na to, że czas rozpocząć zakupy ogrodowe!

W momencie, kiedy jeszcze sezon ogródkowy nie jest w pełni, dekoracje ogrodowe oraz inne przedmioty, które znajdują swoje zastosowanie w ogrodzie, można kupić w niższych cenach. Wiosna jest więc idealnym momentem nie tylko na planowanie wystroju ogrodu, ale też pierwsze zakupy! Jakie w takim razie dekoracje ogrodowe warto wziąć pod uwagę?

Najważniejsze meble ogrodowe

W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na ustawienie najważniejszych mebli ogrodowych, czyli stołu z krzesłami. Stół ogrodowy przydaje się nie tylko wtedy, gdy zapraszamy gości na grilla, ale także podczas codziennych prac na ogródku. Stół ogrodowy to przecież idealne miejsce na odłożenie kluczy z domu czy telefonu komórkowego. Na jaki stół z krzesłami się zdecydować? To zależy przede wszystkim od środków pieniężnych, jakie możemy przeznaczyć na ten cel. Stół ogrodowy i krzesła z plastiku to najtańsza opcja i koszt rzędu około 200 zł. Znacznie więcej należy zapłacić za meble drewniane lub z technorattanu, jednak te komplety mebli prezentują się znacznie bardziej stylowo od kompletów plastikowych.

stół ogrodowy

W ogrodzie sprawdzą się również wygodne siedziska jak leżaki, pufy czy hamaki. Szczególnie przypadnie to do gustu osobom, które po ciężkiej pracy na ogródku lubią się przez chwilę zrelaksować z ulubioną książką lub po prostu zdrzemnąć.

hamak

Dekoracje ogrodowe – oświetlenie

Korzystanie z przestrzeni ogrodowej po zapadnięciu zmroku jest możliwe tylko dzięki lampom ogrodowym. Lampy do ogrodu mają podwójne zadanie. Z jednej strony muszą skutecznie oświetlać przestrzeń tak, by poruszanie się po ogrodzie było w pełni bezpieczne, lecz z drugiej strony pełnią też funkcję dekoracyjną. Lampy do ogrodu muszą się więc ciekawe prezentować, by być dekoracją samą w sobie, ale też emitować przyjemne dla oka światło, które będzie eksponować poszczególne elementy ogrodu.

W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o oświetleniu ciągów komunikacyjnych. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się niewielkich rozmiarów lampki zasilane energią słoneczną, które wystarczy wbić wzdłuż chodnika w ziemię. Innym rozwiązaniem są bardzo modne od kilku sezonów świecące kule, które wyglądają naprawdę interesująco. Czasem wystarczy kilka takich kul, by skutecznie oświetlić niemal cały średniej wielkości ogród.

lampy do ogrodu

Kinkiety oraz plafony to oświetlenie najczęściej stosowane do oświetlenia przestrzeni wewnątrz altanki, oraz wokół niej. Możliwość sterowania kierunkiem padania światła w kinkietach to bardzo przydatna funkcja. Dzięki niej możemy dostosować oświetlenie do aktualnej sytuacji i potrzeb.

lampy do ogrodu kinkiet

Najbardziej dekoracyjnym oświetleniem stosowanym w ogrodzie są girlandy świetlne, które mogą się znaleźć w wielu miejscach. Na choinkach, wzdłuż ogrodzenia czy po obwodzie parasola ogrodowego – to tylko kilka przykładowych propozycji. Girlandy mogą służyć jako stałe oświetlenie ogrodu, ale szczególnie dobrze sprawdzają i prezentują się podczas wyjątkowych uroczystości jak impreza urodzinowa dziecka, grill ze znajomymi czy jako dekoracja choinek w okresie świątecznym.

girlanda świetlna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code