Jak dobrać panele podłogowe do wystroju wnętrza?

panele podłogowe

Wybór paneli podłogowych nigdy nie powinien być dziełem przypadku. Zbyt ciemne panele w porównaniu do kolorystyki aranżowanego wnętrza wyglądają niespójnie i wprowadzają do pomieszczenia pewnego rodzaju zamieszanie. Podobnie dzieje się w przypadku zbyt jasnej podłogi i ciemnych mebli. Wybierając podłogowe panele i listwy podłogowe, w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się stylem, w jakim będzie urządzona przestrzeń. W tej sytuacji nasze upodobania, ale też wielkość pomieszczenia schodzą na dalszy plan. Jak zatem umiejętnie je wybrać, by wnętrze prezentowało się harmonijnie?

Panele podłogowe w stylu skandynawskim

W ciągu kilku ostatnich lat bardzo zauważalny jest trend na aranżowanie przestrzeni w stylu skandynawskim. Tak urządzone wnętrza charakteryzuje przede wszystkim wykorzystanie jasnych kolorów, najczęściej jest to biel. Białe ściany w połączeniu z drewnianymi, bielonymi meblami i dodatkami z naturalnych materiałów prezentują się schludnie i przytulnie. W tak zaaranżowanych wnętrzach nie ma miejsca na ciemne, przytłaczające panele podłogowe i listwy podłogowe. Jakie podłogowe panele sprawdzą się w skandynawskich aranżacjach?

Nic tak nie będzie współgrać z jasnym wnętrzem, jak podłogowe panele w podobnym odcieniu. W tej sytuacji sprawdzą się deski o subtelnym designie i jasnej barwie – mogą to być deski białe lub w odcieniach szarości.

Klasyczny styl a podłogowe panele

Dla każdej osoby aranżującej klasycznie urządzone wnętrze, klasyczny styl ma inną definicję. Jedno jest jednak pewne: w tak urządzonej przestrzeni najczęściej jest wykorzystywane drewno, zarówno w postaci drewnianych, masywnych mebli, jak i na podłodze. W tak zaaranżowanym wnętrzu z pewnością sprawdzą się panele podłogowe o dostojnym rysie. Szczególnie dobrze prezentują się deski większe, o szerokości 280 mm w dekorze ciemnego dębu i o matowej powierzchni. Takie panele podłogowe jeszcze bardziej podkreślą klasyczny, elegancki styl wnętrza.

Panele podłogowe w stylu glamour

Styl glamour jest dość charakterystyczny. We wnętrzach urządzonych w tym stylu dominują nietuzinkowe meble: pikowane sofy czy duże fotele o wysokich, fantazyjnie wykończonych oparciach. Wnętrza glamour cechuje blask. Pełno w nich luster, odbijających światło srebrnych zastaw i dodatków. W tak zaaranżowanym wnętrzu także podłoga musi błyszczeć. Zapomnijmy więc o panelach podłogowych z matowym wykończeniem – tu sprawdzi się połysk!

Podłoga we wnętrzu industrialnym

Styl industrialny opiera się na wykorzystaniu w wystroju wnętrz takich materiałów jak kamień, cegła, beton, stal oraz szkło. Wnętrza tak urządzone uchodzą za surowe, jednak mimo wszystko styl ten ma bardzo wielu zwolenników. Jaka podłoga będzie idealna dla industrialnej przestrzeni? Taka, która nawiązuje do wcześniej wymienionych materiałów. Najlepszym wyborem są podłogi o kamiennych bądź betonowych strukturach.

Podłoga w prowansalskim stylu

Ostatnim z najmodniejszych aktualnie stylów wystroju wnętrz jest styl prowansalski. Podobnie jak styl skandynawski, opiera się na wykorzystaniu jasnych kolorów we wnętrzu. Mile widziane w takich aranżacjach jest drewno, szczególnie te postarzane. By stworzyć harmonijne, prowansalskie wnętrze warto zdecydować się celowo postarzone panele podłogowe, które mają widoczne pęknięcia, zarysowania czy przebarwienia. Stąpając po takiej podłodze, na pewno poczujemy się jak w domku na obrzeżach Prowansji.

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *