Dom w stylu skandynawskim – nowy trend!

Styl skandynawski chyba już na dobre zdominował nasze wnętrza. Na skandynawską modłę urządzamy już nie tylko nasze salony, kuchnie czy sypialnie, ale całe mieszania! Co więcej, moda ta wkradła się także do przestrzeni publicznej, dlatego coraz częściej można spotkać urządzone w tym stylu kawiarnie czy restauracje. Nic w tym dziwnego – nie od dziś wiadomo, że w tak zaaranżowanych wnętrzach każdy czuje się wyjątkowo dobrze. Architekci wnętrz i przestrzeni wokół domu poszli o krok dalej: kreują trend na domy w skandynawskim stylu.

Styl skandynawski – przypomnienie

O stylu, który przywędrował do nas z Północy, napisano już niejeden artykuł. Jest to sposób aranżacji wnętrza, który, mimo iż wywodzi się z mroźnych krajów Europy Północnej, emanuje ciepłem, spokojem i rodzinną atmosferą. Kolorem dominującym w skandynawskich aranżacjach jest biel, co nie oznacza, że wnętrza tak urządzone są chłodne. Biel w połączeniu z dodatkami (skandynawski styl na tym właśnie opiera ów spokój i przytulną atmosferę panującą we wnętrzu) sprawia, że każde pomieszczeni zaaranżowane w ten sposób zaprasza do tego, aby spędzić w nim trochę czasu.

Takie dodatki jak miękkie poduszki, ciepłe pledy, drewniane figurki na półkach to absolutny must have każdej osoby, która chce urządzić wnętrze w stylu skandynawskim. Efekt dopełnia ciepłe światło sączące się z lamp oraz światło świec. Ten sposób zaaranżowania wnętrza świetnie sprawdza się szczególnie zimą, kiedy za oknem panuje mróz, a domownicy mogą podziwiać zimowe krajobrazy za oknem z kubkiem gorącej herbaty, przykryci ciepłym kocem.

Dom w skandynawskim stylu

Fakt, że skandynawski styl to trend na urządzanie mieszkań i pomieszczeń wewnątrz domu, nie oznacza, że cały dom nie może nawiązywać do tej aranżacji. Oczywiście taki zamysł powinien powstać już na etapie budowania domu. Chcąc stworzyć domu w skandynawskim stylu, przede wszystkim należy kierować się kolorem dominującym, czyli bielą. Biała elewacja będzie się prezentowała niezwykle elegancko, a dom będzie sprawiał wrażenie bardzo przytulnego.

Kolejnym etapem jest wybranie stolarki okiennej i drzwiowej. Z białą elewacją pięknie komponują się drewniane, surowe okna pociągnięte jedynie lakierem do drewna – takie połączenie da efekt górskiej, przytulnej chatki. Jakie drzwi wybrać do skandynawskiego domku? Przede wszystkim trwałe i wytrzymałe. O ile ich kolorystyka jest istotna, gdyż powinna współgrać z ogólnym charakterem budynku, tak w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na jakość. Zamawiając drzwi u konkretnego sprzedawcy, należy dowiedzieć się, jaka płyta drzwiowa jest stosowana do ich wyprodukowania. Na rynku istnieje bowiem wiele rodzajów wypełnień drzwiowych i każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami. Płyta drzwiowa ma bowiem ogromny wpływ na to, w jakim stopniu hałasy z zewnątrz są słyszalne wewnątrz domu, w jakim stopniu jest przepuszczane zimno przez drzwi oraz jak wytrzymałe jest skrzydło drzwiowe.

Kolor drzwi może nawiązywać do koloru dachówki. Bardzo efektownie prezentuje się szary dach i drzwi w takim samym kolorze w połączeniu z drewnianymi oknami i białą elewacją. Jeśli dodatkowo postawimy po wewnętrznej stronie okna małe lampki na parapetach, sprawimy, że dom z zewnątrz będzie się prezentował bardzo przytulnie, a trzeba przyznać, że o takim domu marzy przecież każdy z nas.

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code