Jak urządzić niewielką łazienkę?

umywalki łazienkowe

O kuchni już było na blogu, więc czas przenieść się do drugiego najtrudniejszego pomieszczenia w całym domu, czyli do łazienki. Dziś sprawdzimy, jakie umywalki łazienkowe są w porządku tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Kabin i wanien też nie ominiemy, spokojnie.

Małe łazienki dla wielu osób to przykre zderzenie się z rzeczywistością. Kiedyś w planach była wanna, która z łatwością pomieści dwie osoby. Dziś okazuje się, że nie ma na nią miejsca i trzeba się nieśpiesznie obracać pod prysznicem, żeby niczego sobie nie uszkodzić. Tak po prostu się zdarza – projektanci budynków mają trudne zadanie – sprostania wymogom zleceniodawcy, a jednocześnie przygotowania takich planów mieszkań, żeby warunki były przyjazne. W takich okolicznościach zwykle obrywa metraż tych pomieszczeń, w których nie spędzamy większości życia.

Po pierwsze plan

Ale dość marudzenia, trzeba przejść do rzeczy – od czego zacząć przy wyposażaniu małej łazienki? Najlepiej od zmierzenia całego pomieszczenia i przygotowania planu, chociażby na kartce. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile miejsca mogą zająć poszczególne rzeczy. Pamiętaj, żeby rozważyć, czy w twojej łazience obok prysznica i umywalki musi się znaleźć też pralka i miska ustępowa.

umywalkiUmywalki łazienkowe

Nie musisz sięgać po najmniejszą umywalkę na rynku. Nie jest to szczególnie wygodne i myślę, że twoje wnioski będą podobne, kiedy przyjdzie ci myć twarz w kuchni. Dlatego nawet w małych łazienkach umywalki łazienkowe powinny mieć rozmiar pozwalający na to, żeby na spokojnie z nich skorzystać.

Skoro już umywalki i tak zajmą miejsce, to warto, żeby coś za tym poszło. Mam na myśli, rzecz jasna, szafkę pod umywalką. Powinien to być mebel, który pomieści dużo rzeczy różnych rozmiarów, więc najlepiej z wyciąganymi półkami.

Prysznic

Wykluczam wannę, bo mała łazienka, która pomieści wannę wcale nie jest mała. Jeśli chodzi o prysznic, to ta kwestia wygląda inaczej niż sprawa umywalki. Jasne, też swoje zajmie i dlatego można sięgać po kabinę. No, w każdym razie zewnątrz. Bo swoboda wewnątrz malutkiej kabiny będzie raczej daleka od zadowalającej. Dlatego jeśli chcemy móc się po prysznicem obrócić, to lepiej wziąć pod uwagę brodzik i zasłonkę.

Miska ustępowa

Żeby zajęła możliwie najmniej miejsca, można rozważyć zakup wiszącej miski ustępowej. Wtedy nie widzimy instalacji i zbiornika. No i oszczędzamy trochę miejsca.

Pralka

W małej łazience pralka musi mieć takie wymiary, żeby dało się ją otworzyć, swobodnie wyjąć i włożyć pranie. Jeśli u ciebie nie da się tego zrobić mimo sprawdzenia wszystkiego co jest na rynku (łącznie z pralkami ładowanymi od góry), to przenieś ją do kuchni. Szczyt marzeń to nie jest, ale komfort korzystania powinien być na pierwszym miejscu.

Dekorowanie małej łazienki

Przyznam, że dekorowanie pomieszczeń, w których nie ma przestrzeni, jest mi raczej obce. Warto pomyśleć np. o jednolitych ręcznikach, które będą współgrać z kolorem ścian, albo ładnych pojemnikach na mydło, szampon i inne kosmetyki. Brak miejsca wymusza od rzeczy funkcjonalność.

Powodzenia z waszymi niewielkimi łazienkami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code