Lampy industrialne w minimalizmie

lampy industrialne

Oświetlenie gra ogromną rolę w naszych wnętrzach i nie ma sensu z tą tezą dyskutować. Często zwykła wymiana żarówki na słabszą lub mocniejszą może zmienić pokój nie do poznania. Sprawą wcale nie drugorzędną jest wygląd samej lampy. Szczególnie wtedy, kiedy starasz się całe pomieszczenie urządzić w konkretnym stylu. Abażur rodem z innej epoki może wszystko popsuć.

Minimalistyczne wnętrza

Minimalizm, jako nurt w sztuce, pochodzi z XX wieku. Wcześniej był znany w architekturze, a jako życiowa filozofia, towarzyszy światu od zarania dziejów. Wyrazem tej ostatniej jest urządzanie domów w taki sposób, żeby znajdowały się w nich tylko potrzebne rzeczy. Kolorystyka minimalistycznych wnętrz również jest stonowana. Zwykle wewnątrz możesz dostrzec dwa kolory. Najbardziej popularne jest łączenie czerni z bielą.

lampa industrialnaŹródło światła w minimalistycznym wnętrzu

Przy wyborze oświetlenia w takich wnętrzach, musisz zwrócić szczególną uwagę na źródło światła. Możliwie najchłodniejsze światło będzie podkreślać sterylność pomieszczenia. Jeśli chcesz poczuć się wśród niewielu rzeczy przytulnie, wybierz ciepłą barwę żarówki.

Lampy industrialne w minimalizmie

Lampy industrialne, wbrew pozorom, bardzo dobrze odnajdują się w minimalizmie. Zwykle kojarzą nam się z loftami, ale prawdę mówiąc, oba style mają ze sobą sporo wspólnego i nie są zupełnie różne. Jedną z zasad urządzania loftów jest ograniczanie dodatków do koniecznego minimum. W związku z tym wystroje, a nawet całe przemysłowe budynki mogą stać się rajem dla minimalistów. W obu przypadkach znaczenie ma też przestrzeń, której powinno być jak najwięcej.

Czy poprzemysłowe wnętrza mogą być całkowicie minimalistyczne?

Oczywiście, że tak. Pewien zgrzyt w obu stylach może wiązać się z materiałami, które znajdują się w pomieszczeniach. W loftach możemy zobaczyć beton, cegły, metal, szkło, czy cokolwiek, co pozostawiła historia. Minimalizm wiąże się również z tym aspektem, więc wnętrza zróżnicowane pod tym kątem, należy nieco zreorganizować.

Rzecz jasna, lampy industrialne nie są jedynym sposobem na wnętrzarski minimalizm. Jednak ich surowe kształty podkreślają takie aranżacje. Inaczej niż w przypadku lamp często mylnie nazywanych minimalistycznymi, które równie dobrze odnalazłyby się w królewskich komnatach.

Zamiast lamp industrialnych

Żeby nie było, że tylko marudzę, na rynku jest sporo nieindustrialnych lamp, które minimalistom będą odpowiadać dużo bardziej. Przede wszystkim dlatego, że metal czy beton nie wszędzie będzie właściwym rozwiązaniem. To też musisz wziąć pod uwagę. Jeśli stawiasz na przykład na drewno, betonowy klocek na suficie może być kiepskim pomysłem. Podobnie z miejscami, które mają być zwyczajnie przytulne. Metalowa lampa może (choć wcale nie musi!) się z nimi gryźć.

Jeśli umiesz się odnaleźć w poprzemysłowej scenerii, a jednocześnie chcesz czuć, że masz wokół siebie przestrzeń, taki minimalistyczny industrializm, czy raczej nieco industrialny minimalizm, może być dla ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *