Łazienka w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

umywalka nablatowa

Styl skandynawski na dobre rozgościł się w naszych wnętrzach. Pokochaliśmy go nie tylko za prostotę, ale też rodzinną, przytulną atmosferę, jaką pomaga stworzyć w mieszkaniu. Na skandynawską modłę urządzamy już nie tylko salony i sypialnie, ale też takie pomieszczenia jak kuchnia czy łazienka. W tym artykule wyjaśnimy, jak urządzić łazienkę w skandynawskim stylu.

Skąd się wziął styl skandynawski?

Moda na aranżacje w stylu skandynawskim oczywiście przybyła do nas z Północy, ale warto wiedzieć, dlaczego ludność z tamtego rejonu właśnie w ten konkretny sposób urządza swoje mieszkania. Warunki życia na północy Europy są dość trudne. Dni są krótkie, przez co dostęp do światła naturalnego jest utrudniony. Gdyby we wnętrzach byłaby wykorzystywana ciemna kolorystyka, światła w pomieszczeniach byłoby jeszcze mniej. Rozwiązaniem jest zastosowanie bieli. Wszechobecna biel odbija promienie słoneczne latem, natomiast w okresie zimy rekompensuje brak naturalnego oświetlenia.

Łazienka w stylu skandynawskim = funkcjonalność

Cechą charakterystyczną wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim jest oszczędna estetyka. Oznacza to, że w łazience urządzonej w ten sposób nie może znaleźć się nic, co jest w tym wnętrzu niepotrzebne. Pierwszą zasadą, poza wykorzystaniem bieli na ścianach, jest wybranie pojemnych mebli łazienkowych, w których będzie można zmieścić wszystkie kosmetyki i akcesoria łazienkowe.

Umywalka nablatowa, wanna lub prysznic w skandynawskim stylu

Sanitariaty, które znajdą się w łazience, także powinny w pewnym stopniu nawiązywać do skandynawskich aranżacji. W tej kwestii na pewno nie ma miejsca na fantazyjne formy, liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Umywalka nablatowa, wanna czy brodzik łazienkowy – wybierajmy tylko te w kolorze białym. O czym jeszcze warto pamiętać?

Umywalka nablatowa to idealne rozwiązanie do skandynawskiej łazienki. Prostokątny kształt sprawia, że idealnie wpisuje się w prostą, nieskomplikowaną stylistykę. Gładka powierzchnia sprawia, że ten element wyposażenia jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości.

Do umywalki nablatowej w kształcie prostokąta warto dobrać wannę prostokątną. Wanna prostokątna w połączeniu z umywalką da efekt spójnego wystroju wnętrza. Innym atutem jest fakt, że wanna nablatowa, dzięki gładkiej, błyszczącej powierzchni, będzie odbijać światło, co optycznie powiększy łazienkę.

Nie każdy jest zwolennikiem wanien, dlatego warto wspomnieć także o kabinach prysznicowych, które sprawdzą się w łazienkach w stylu skandynawskim. W dalszym ciągu pozostańmy przy minimalizmie. Ciekawym rozwiązaniem jest kabina z brodzikiem na tyle niskim, by nie przeszkadzać podczas wchodzenia i wychodzenia spod prysznica. Podobny, a nawet większy komfort dają kabiny walk-in, w których podstawą prysznica jest nie brodzik, a podłoga łazienki (odpowiednio zaprojektowana, by woda spływała do kratki odpływowej).

Wykorzystanie naturalnych materiałów

W skandynawskich aranżacjach inspiracje czerpie się z natury. To dlatego tak chętnie wykorzystywane jest drewno. Może się ono pojawić pod postacią mebli w kolorze surowego drewna lub pobielonego. Oczywiście należy zadbać o to, by powierzchnia była odporna na działanie wody. Drewniana może być także podłoga w łazience, jednak warto zaznaczyć, że w tej roli najlepiej sprawdzają się egzotyczne gatunki jak cedr i teczyna. Egzotyczne drzewa mają w sobie więcej olejków oraz żywic, co sprawia, że podłoga będzie twarda i wytrzymała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *