O czym należy pamiętać podczas urządzania pokoju dla dziecka?

półka domek

Każdy z nas potrzebuje w mieszkaniu swojego kąta – miejsca, w którym można chwile odpocząć, wyciszyć się, robić to, na co właśnie mamy ochotę. W przypadku osób dorosłych jest to zazwyczaj sofa w salonie, kącik do czytania czy po prostu sypialnia. Dla dziecka takim miejscem jest jego pokój. Oczywiście za komfort użytkowania tej przestrzeni odpowiadają rodzice, dlatego o aranżacji tej specyficznej przestrzeni musimy wiedzieć co nieco.

Wydzielenie stref

Jeśli choć trochę interesujemy się aranżacją wnętrz, pewnie nie raz słyszeliśmy o wydzieleniu stref w salonie połączonym z kuchnią czy jadalnią. Taka sama zasada odnosi się do pokoju dziecka. Dotyczy to przecież każdego pomieszczenia, w którym wykonuje się wiele czynności.

Jak podzielić pokój dziecka na strefy? Należy zastanowić się, do czego będzie mu ta przestrzeń służyć. Musimy więc wydzielić przestrzeń do spania, nauki i zabawy. Najlepiej, jeśli te strefy będą charakterystycznie od siebie oddzielone. Możemy więc zastosować inne kolory ścian w poszczególnych częściach lub postawić w pokoju dziecka parawany. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy jeden pokój zajmuje dwójka dzieci.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Nigdy nie możemy przewidzieć, na jaki pomysł wpadnie nasze dziecko, będąc w swoim pokoju. Trzeba wiedzieć, że nawet w pokoju dziecięcym na każdym kroku czyhają niebezpieczeństwa. Jak się przed nimi uchronić? Tutaj sprawdza się zasada lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzieci uwielbiają się wspinać, a regał wydaje się dla nich do tego idealnym miejscem. Jeśli nie chcemy, by ten ciężki mebel przewrócił się na malucha, przykręćmy go do ściany.

Kolejnym problemem w pokoju dziecka są ostre kanty mebli. Nawet jeśli nasze dziecko nie jest już najmniejsze, warto je zabezpieczyć. Dzięki temu nawet najmniej upadek czy potknięcie nie skończy się uszkodzoną głową.

Wyposażenie pobudzające kreatywność: półka domek, tablice i inne

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było kreatywne. Dzięki temu w dorosłym życiu będzie umiało poradzić sobie z rozmaitymi problemami. Aktualnie rynek akcesoriów jest tak duży, że z pewnością znajdziemy wyposażenie, które tę kreatywność będzie pobudzać.

Przykładem jest półka domek. Jest to z pozoru zwykła półka, ale ten niepozorny przedmiot daje wiele możliwości. Zacząć należy od tego, że dzieci niezbyt chętnie podchodzą do porządku na półkach. Co może skłonić dziecko do układania swoich zabawek na półce? Stworzenie własnej półki. Półka domek może być przecież przez dziecko dowolnie pomalowana, obklejona samoprzylepnym papierem ozdobnym czy udekorowana bibułą. Wystarczy kupić surową, drewnianą półkę, podsunąć dziecku materiały dekoracyjne i tak oto znajdziemy dla swojego dziecka zajęcie przynajmniej na dwie godziny!

półka domek

Kolejnym świetnym pomysłem na pobudzenie kreatywności w dziecku jest tablica kredowa. Dziecko będzie mogło na jej powierzchni tworzyć mnóstwo rysunków i to od rana do wieczora, bo przecież stare malowidła wystarczy zmazać gąbką. Jeśli pokój dziecka nie jest na tyle duży, by móc postawić taką tablicę, innym rozwiązaniem jest farba tablicowa – wystarczy część ściany pomalować farbą, by dziecko mogło rysować kredą na powierzchni ściany.

Pokój to miejsce do przyjmowania gości

U dzieci, które zaczynają swoją przygodę z przedszkolem, rodzi się chęć zapraszania swoich rówieśników do domu. Rodzice powinni zadbać o komfortową przestrzeń do przyjmowania małych gości. Wygodne siedziska to absolutna podstawa. W tej roli sprawdzą się poduchy do siedzenia, które są wygodne, ale też staną się atrakcją dla małych dzieci (w końcu na co dzień siedzą na krzesłach). Poducha do siedzenia, jak nazwa wskazuje, nie posiada żadnych ostrych rantów, dlatego jest w pełni bezpieczna dla dzieci.

poduchy do siedzenia

Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, dlatego musimy także odpowiednio zaaranżować tę przestrzeń. W tym miejscu sprawdzi się dywan pleciony. Mamy świadomość tego, że rodzice częściej decydują się na puszyste dywany typu shaggy do dziecięcych pokoi, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Taki dywan to przede wszystkim zbieracz kurzu, w związku z czym dziecko może wykazywać oznaki alergii. Puszyste dywany są też trudne w utrzymaniu w czystości, co w pokoju dziecięcym nie jest bez znaczenia, gdy dzieci bawiąc się, spożywają także słodkie czy chrupkie przekąski. Dywan pleciony można szybko odkurzyć, a poza tym jest gładki w dotyku – na pewno będzie idealnym miejscem dla dziecięcych zabaw.

dywan pleciony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code