Oświetlenie kuchni w stylu industrialnym – jak je dobrze zaplanować?

oprawka żarówki

Styl industrialny – początkowo znajdował swoje zastosowanie jedynie w przestronnych, dużych mieszkaniach typu loft. Dziś niezależnie od tego, jakie metraż ma nasze lokum, możemy urządzić w stylu industrialnym już nie tylko salon czy gabinet, ale dosłownie całe mieszkanie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób aranżuje w taki sposób kuchnie, więc pojawia się też pytanie: jak wybrać oświetlenie do kuchni w stylu loftowym?

Kuchnia – dlaczego oświetlenie jest tak istotne?

Kuchnia to specyficzne pomieszczenie w każdym mieszkaniu i domu, gdyż niemal każdy jej kąt powinien być skutecznie oświetlony. Dlaczego? Ponieważ właśnie tam wykonujemy bardzo precyzyjne czynności. Przygotowywanie posiłków, zmywanie brudnych naczyń, a także dbanie o to, by każdy zakamarek był czysty – takim wyzwaniom codziennie stawiamy czoło i te czynności nie mogłyby się odbywać bez odpowiednio dobranego światła. Niedostateczne oświetlenie przestrzeni kuchennej jest nie tylko niekomfortowe dla osób przebywających w jej wnętrzu, ale także niebezpieczne. W słabo oświetlonej kuchni nietrudno przecież o skaleczenie czy poparzenie w czasie gotowania…

Oświetlenie kuchni w industrialnym stylu

Każda kuchnia wymaga rozmieszczenia kilku źródeł światła i zanim odpowiemy sobie na pytanie, gdzie i jakie źródła światła sprawdzą się najlepiej, czas sprawdzić, czym powinno charakteryzować się oświetlenie kuchni w stylu loft.

Loftowe lampy to takie, które nawiązują projektem oraz materiałem, z którego zostały wykonane do industrialnych wnętrz, czyli takich, w których dominuje metal, beton, i surowa cegła. Loftowe lampy opierają się na prostych projektach, ale w swej prostocie prezentują się bardzo efektownie. Najczęściej lampy typu loft są połączeniem materiałów w kolorze miedzi i czerni, dając efekt minimalistyczny, ale też elegancki. W lampach loftowych nic nie jest bowiem na wyrost i mimo że ich główną funkcją jest oświetlanie przestrzeni, takie źródła światła niewątpliwie są też ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Oświetlenie centralne – jak zrobić je samodzielnie?

Oświetlenie kuchni powinniśmy zacząć od wybrania oświetlenia centralnego, czyli głównej lampy znajdującej się w centralnym punkcie sufitu. Rynek oświetleniowy obfity jest w lampy loftowe idealnie pasujące do przestrzeni kuchennej, warto jednak pokusić się o wykonanie własnej lampy. Do stworzenia prostej, ale efektownej lampy potrzebować będziemy kilku elementów takich jak oprawka żarówki i żarówka, przewód oraz podsufitka do lampy. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych elementów.

Oprawka żarówki

Oprawka żarówki jest tym elementem w lampie, który łączy żarówkę z przewodem, więc jej odpowiedni montaż odpowiada za prawidłowe działanie lampy. Najczęściej wykonana jest z metalu lub porcelany. Szeroki wybór kolorystyczny oprawek sprawia, że można dobrać jej odcień do charakteru danego wnętrza. W przypadku kuchni w stylu industrialnym najlepiej sprawdzą się oprawki w kolorze czarnym.

oprawka żarówki

Żarówka

Rynek oświetleniowy w zakresie żarówek dostarcza nam wielu rozwiązań. Kuchnia jest przestrzenią, w której żarówki dekoracyjne raczej nie znajdą swojego zastosowania. Wybierając odpowiednią żarówkę, należy natomiast zwrócić uwagę na jej energooszczędność, żywotność oraz możliwą ilość cykli włączania i wyłączania. Pamiętajmy, że kuchnia jest pomieszczeniem, z którego bardzo często korzystamy, więc warto zdecydować się na żarówkę najwyższej jakości.

żarówka edisona

Przewód

Kompletując elementy naszej lampy do kuchni, nie możemy zapomnieć o kablu, który w tym przypadku jest jej elementem dekoracyjnym, na co ma wpływ ciekawy oplot kabli dostępnych w sklepach internetowych. Rozmaite wersje kolorystyczne kabli pozwalają dobrać jego kolor do wystroju wnętrza. Jaki odcień sprawdzi się w stylu industrialnym? My stawiamy na czerwień lub szarości.

kabel czerwony

Podsufitka do lampy

Do stworzenia lampy DIY (z ang. do it yourself) brakuje nam tylko podsufitki. Ten element skutecznie zakrywanie nie tylko kable wystające z sufitu, ale także ich połączenie z przewodem lampy. W tej kwestii także mamy kilka możliwości kolorystycznych. Która podsufitka sprawdzi się w industrialnej kuchni? Oczywiście czarna!

podsufitka do lampy

Oświetlenie dodatkowe

W kuchni nie może zabraknąć oświetlenia dodatkowego. Zadbajmy więc o to, by nad stołem jadalnianym znalazła się lampa wisząca, a nad blatem taśma LED bądź punktowe oświetlenie LED, które będzie nieocenione podczas przygotowywania posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code