Ściany działowe z cegieł, płyt g-k, betonu komórkowego i luksferów – porównanie właściwości

Wybór materiału, z którego zbudujemy ściany działowe, nie może być przypadkowy. Musimy przecież wziąć pod uwagę fakt, że przegroda musi się charakteryzować parametrami dostosowanymi do danego pomieszczenia. Najczęściej stosowanym materiałem jest cegła i płyty gipsowo-kartonowe, jednak inne rozwiązania jak beton komórkowy lub luksfery też warto rozważyć. Jakie cechy posiada każdy z tych materiałów?

Zadaniem ściany działowej jest podział wnętrza domu na poszczególne pomieszczenia. W przeciwieństwie do ścian konstrukcyjnych, ściany działowe nie przenoszą obciążeń od innych części domu, więc nie muszą być tak masywne. Ich rozmieszczenie musi być określone w projekcie, natomiast każda późniejsza zmiana lokalizacji ściany musi być konsultowana z projektantem.

Ściany z cegieł

Cegła jest najchętniej wybieranym materiałem do budowy ścian działowych. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że ściany z cegieł są bardzo solidne. Bez problemu można na nich zawiesić ciężkie przedmioty jak obrazy czy szafki kuchenne. W przypadku ścian z cegły izolacja akustyczna jest bardzo dobra. Oczywiście zależy od grubości przegrody, jednak zamyka się w przedziale od 35 do 47 dB.

Ściany z cegieł mają też swoje wady. Jedną z nich jest ich duży ciężar. 1 m2 ściany wykonany z pełnej cegły waży nawet 250 kg! Kolejnym minusem jest długi czas budowy takiej ściany. Spoiwo, czyli zaprawa cementowo-wapienna musi się związać, a to wydłuża proces budowy. Ponadto wyschnięcie tynku też długo trwa, co sprawia, że ostateczne wykończenie ściany jest odsunięte w czasie. Budując ścianę działową z cegły, należy pamiętać, by między ścianą a stropem zostawić 1,5 cm szczelinę, która kompensuje ugięcia stropu. Do wypełnienia szczeliny sprawdzi się pianka samoprzylepna, montażowa lub wełna mineralna.

Ściana z betonu komórkowego

Do zalet bloczków z betonu komórkowego zalicza się przede wszystkim ich przystępną cenę, a także niewielką masę, która wynosi ok. 50 kg/m2. Bloczki charakteryzują się dużymi wymiarami oraz łatwą obróbką, co sprawia, że budowanie ściany z tego materiału przebiega szybko i łatwo. W procesie stawiania ściany z betonu komórkowego używa się bloczków o różnej grubości (najczęściej 12 cm) i gęstości (zazwyczaj 500 lub 600 kg/m3). W tym przypadku im ściana będzie cięższa, tym lepsza będzie izolacja akustyczna.

Ściana szkieletowa

Ściany szkieletowe są aktualnie najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w celu podzielenia wnętrza na konkretne pomieszczenia. Ściany szkieletowe są przede wszystkim lekkie (ich waga przy jednowarstwowym opłytowaniu wynosi maksymalnie 30 kg/m2). Ściany szkieletowe buduje się bardzo szybko i ich wykończenie można zaczynać tuż po wzniesieniu.

Konstrukcja takiej ściany opiera się na stalowych profilach o różnej szerokości (50, 75, 100 mm) lub na drewnianym szkielecie. Mocowane są do sufitu oraz podłogi. Osłonę ściany stanowią płyty gipsowo-kartonowe, a przestrzeń między nimi jest wypełniona wełną mineralną, ale dopuszczalna jest także pianka samoprzylepna.

Płyty g-k w kolorze białym należy montować w salonie i sypialni, natomiast w pomieszczeniach, w których panuje wyższy stopień wilgoci, płyty zielone. Jeżeli na ścianie działowej miałyby zawisnąć ciężkie przedmioty, zamiast płyt g-k należy zastosować płyty gipsowo-włóknowe, które są wytrzymalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Ściana z luksferów

Ściana z luksferów jest ciekawym sposobem na doświetlenie wnętrza. Taką przegrodę stosuje się również ze względów dekoracyjnych. Ścianka działowa wykonana ze szklanych luksferów charakteryzuje się dobrą izolacją akustyczną (40-45 dB) i wodoodpornością. Można z nich wykonać całą ścianę, część większej przegrody bądź oddzielić jedynie fragment pomieszczenia.

Pianka samoprzylepna

W budowaniu ścian działowych bardzo często przydaje się pianka samoprzylepna. Producent płyt warstwowych Ostrowski Sp. z o.o. zajmuje się także produkcją pianki Classic-Therm ® PSP. Producent płyt warstwowych zaznacza, że rdzeń takiej pianki stanowi polistyren ekstrudowany XPS. Dzięki takiej strukturze pianka może być wykorzystywana nie tylko do wypełnienia ścian, ale także jako wypełnienie drzwi, okien oraz bram.

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code