Nowe życie mebli. Tapicerka DIY

maszyna do szycia tapicerki

Moda na samodzielne majsterkowanie ma się coraz lepiej. Aktualnie, zamiast wyrzucić stary fotel na śmietnik bądź oddać go do naprawy specjaliście, sami zabieramy się za naprawę czy odnowienie sfatygowanego mebla. Pojawienie się hobby związanego z renowacją mebli sprawiło, że znacznie częściej szukamy akcesoriów, które ułatwiałyby prace tapicerskie. Jakie przedmioty sprawdzą się w przypadku tapicerowania mebli?

Profesjonalne tapicerowanie kontra hobby

Tapicerowanie mebli zalicza się do tzw. szycia ciężkiego, co oznacza szycie grubszych tkanin, wymagających większej precyzji i odpowiednich umiejętności. W profesjonalnych zakładach krawieckich do tego typu szycia wykorzystywana jest maszyna do szycia tapicerki – urządzenie, które w stosunkowo szybkim czasie połączy poszczególne materiały składające się na tapicerkę.

maszyna do szycia tapicerki

Hobbystyczne tapicerowanie mebli nie wymaga użycia tak profesjonalnych urządzeń. Wystarczy kilka akcesoriów i trochę czasu, by stary mebel mógł się cieszyć nowym życiem.

Podstawowe akcesoria do tapicerowania

Zszywacz tapicerski. Jego zadaniem jest przytwierdzanie materiału do mebli. Jest szczególnie pomocny podczas tapicerowania foteli oraz zestawów wypoczynkowych.

Zszywki. Te elementy mocują tkaninę do mebla. Poszczególne zszywki różnią się między sobą długością, ale najczęściej stosowane są tzw. dziesiątki, czyli zszywki z długością nóg wynoszącą 10 mm.

Wyciągacz do zszywek. Urządzenie, które wyciągnie nie tylko zszywki, ale też gwoździe. Pozwala zdemontować stare obicia, by móc zamontować nowe.

Materiały do wypełnienia. Najczęściej stosowane są pianki tapicerskie, które dostępne są w większych kawałkach materiału, by móc je dowolnie przyciąć. Pianki dostępne są w różnych stopniach twardości.

Gwoździe. W pracach tapicerskich nie stosuje się klasycznych gwoździ, lecz tzw. pinezki tapicerskie, którymi ozdabia i pikuje się tapicerowane meble.

Klej. Może mieć formę sprayu lub laski do pistoletu. Musi być mocny i wielofunkcyjny, gdyż jego zadaniem jest łączenie materiałów o różnych fakturach.

Elementy dekoracyjne. Tapicerowane meble najczęściej ozdabiane są guzikami.

Materiał obiciowy. Materiał, który stanie się tapicerką mebla, powinien być nie tylko ładny, ale też funkcjonalny. Jeśli będzie obiciem mebla, z którego dość często się korzysta, powinien być mocny i wytrzymały, by nie przetarł się zbyt szybko.

materiał

Okazuje się, że by odnowić stary mebel, nie musimy zaopatrywać się w skomplikowane urządzenia. Wymienione wyżej akcesoria są nie tylko bardzo łatwo dostępne w różnego rodzaju sklepach, ale też są dość tanie, co sprawia, że przy odrobinie chęci w szybki i niedrogi sposób możemy odmienić nasze meble.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code